Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!


Zophobas morio - drewnojad, zofobas

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Zophobas morio
Nazwa polska: Drewnojad, zofobas

Wygląd

Wielkość: Larwa: 5 cm, imago: 4 cm.

Pomieszczenie hodowlane

Jako pojemnik hodowlany stosuje się najczęściej akwaria lub plastikowe pojemniki z grubszego plastiku. Pojemnik nie musi być zakrywany, gdyż dorosłe osobniki nie wspinają się po płaskich powierzchniach i nie latają. Warto zadbać o dobrą wentylacje w pojemniku.

Drewnojada hoduje się głównie dwiema metodami

- na torfie - do pojemnika wrzucamy dosyć grubą warstwę torfu. Torf można zmieszać z ziemią, butwiejącymi liśćmi, kawałkami kory, drewna. Warto poumieszczać dodatkowo większe kawałki drewna lub pieniek, gdzie larwy będą przeistaczać się w postać dojrzałą.
- na płatkach -  moim zdaniem metoda troszkę trudniejsza do opanowania. Wsypujemy do pojemnika pokaźną ilość płatków owsianych, pszennych. I na tym hodujemy zwierzaki. Warto co jakiś czas monitorować hodowle i przesiewać materiał przez sitko. W tym wypadku, bez umieszczenia pieńka występować będą częściej podgryzanie poczwarek.

Temperatura

Całodobowa 25-35°C, choć można je trzymać nawet w lodówce, jeżeli chcemy utrzymać larwy jak najdłużej w ich stadium, lub spowolnić ich wzrost.

Wilgotność

Wilgotność na poziomie 70-90%.

Żywienie

Trzymając na torfie zakopuje w ziemi pokrojonego ziemniaka lub marchew, butwiejące liście i drewno będzie dla nich także pokarmem.
Na hodowli na płatkach owoce typu jabłko, a czasem arbuza.

W wypadku obu hodowli koniecznie jest zabezpieczenie w białko, gdyż bez niego może wystąpić dosyć duży współczynnik kanibalizmu. Ja stosuje płatki dla rybek lub jedzenie dla psa i kota. Jeśli mamy dodatkowo dużą hodowle mącznika, to także możemy nim skarmiać drewnojady.


Rozmnażanie

Bezproblemowy- dorosłe chętnie kopulują, składając po kopulacji do podłoża około 500-1200 jaj, z których wylegną się larwy. Okres od wyklucia się do osiągnięcia dojrzałości i rozrodu jest ściśle skorelowany z temperaturą i wynosi od 3 do 9 miesięcy. Warto jest więc zatroszczyć się o ogrzewanie naszej hodowli.

Drewnojad jest karmówką wymagającą minimalnej uwagi i zabiegów. Są odporne, dobrze mnożące się i pożywne. Jedynym zabiegiem jest przesiewanie podłoża z odchodów jeżeli hodujemy na płatkach, lecz radzę wykonywać je przed okresem składania jaj, żeby po prostu ich nie stracić wraz z przesianym materiałem. Warto także na początku hodowli odseparowywać poczwarki, gdyż będą nadgryzane, w dużej hodowli straty te są znikome.

 

Opracowanie Przemysław Łuczak

Autor | Modyfikacja 2020-10-23 04:47
  • Losowe ptaszniki z bazy

    Acanthoscurria antillensis
    Acanthoscurria antillensis
    Poecilotheria formosa
    Poecilotheria formosa
    Aphonopelma schimidti
    Aphonopelma schimidti
    Brachypelma smithi - ptasznik czerwonokolanowy
    Brachypelma smithi
    ptasznik czerwonokolanowy
    Brachypelma auratum - ptasznik ognisty
    Brachypelma auratum
    ptasznik ognisty
  •