Terrarium dla ptaszników
Miejsce na Terrarium
Na wstępie należałoby się zastanowić, w jakich miejscach wolno, a w jakich nie wolno stawiać terrarium dla ptasznika.
- Parapet: jest to jedno z najmniej odpowiednich miejsc na terrarium z dość prostego powodu. Przy oknie występują dość spore skoki temperatury oraz terrarium jest poddane ciągłemu wpływowi promieni słonecznych. Jak wiemy, lub nie wiemy, jeżeli ptasznik będzie zbyt długo poddany promieniom słonecznym i nie zadbamy odpowiednio o wilgotność, możemy go przesuszyć.
- Okolice telewizora, monitora, głośnego sprzętu grającego: kolejne nieodpowiednie miejsce na nasze terrarium. Jeśli lubimy sobie posłuchać głośno muzykę, odradzam stawianie terrarium na / przed / obok głośników. Posiadacze ptaszników wiedzą, że głównym ich zmysłem jest wyczuwanie drgań. Muzyka to dla nich istne trzęsienie ziemi, więc po co stresować ośmionogiego przyjaciela.
- Zabrania się trzymać ptasznika w pokoju, w którym używane są jakiekolwiek środki owadobójcze, będzie to miało, bowiem podobne skutki dla robactwa, którego chcemy się pozbyć, jak i dla pająka, którego raczej pozbywać się nie chcemy.
- Podłoga: nie jest to tak bardzo niebezpieczne miejsce.
- Balkon: jest to chyba najmniej odpowiednie miejsce na terrarium. Zwierze byłoby poddane nieodpowiednim dla niego warunkom. Gwałtowne skoki temperatur nierzadko schodzące poniżej granicy tolerancji gatunkowej. Może w szybkim czasie doprowadzić do śmierci ptasznika.
- Ptaszniki naziemne: standardem na terrarium dla ptasznika naziemnego jest 30x30x25 (dł. x gł. x wys.). Są to najbardziej optymalne wymiary, pozwalające nam na użycie elementów wystroju.
- Ptaszniki nadrzewne: standardem u tego rodzaju ptaszników jest terrarium o wymiarach około 25x25x35 (dł. x gł. x wys.). Jednak biorąc pod uwagę, że lubią się one wspinać, można spokojnie zrobić wyższe terrarium. Będzie można wtedy przyozdobić całość o gałązki, które zapewne posłużą do budowy gniazda.
- Ptaszniki podziemne: ptaszniki ryjące w ziemi tunele potrzebują grubej warstwy podłoża (około 15-20 cm). Biorąc to pod uwagę, najlepsze wymiary będą w okolicach 30x30x30.
- Szkło: jest to najlepszy materiał na terrarium, w którym będzie panowała bardzo wysoka wilgotność. Do zrobienia terrarium ze szkła będzie nam potrzebne parę rzeczy, a mianowicie: Szyba o odpowiednich wymiarach, którą przytniemy sami nożem do szkła, lub zlecimy to zadanie szklarzowi (dodatkowo nam ładnie wyszlifuje kanty). Następną potrzebną rzeczą będzie silikon, najlepiej akwarystyczny lub inny akrylowy, prowadnica do szyb podwójna, górna głębsza i dolna płytsza. Jedną z ważniejszych rzeczy jest siatka metalowa (najlepiej), lub inny trwały materiał mogący posłużyć jako wentylacja.
- OSB (lakierowana sklejka): dobry materiał na budowę terrarium o klimacie średnio wilgotnym lub suchym. OSB możemy nabyć w marketach budowlanych oraz u stolarza. Dobrze byłoby od razu zlecić pocięcie na odpowiednie wymiary. Dostępne są rożne grubości płyt OSB, jednak najlepsza będzie 18 mm, przynajmniej mamy pewność, że nam się nie rozejdą warstwy przy czyszczeniu. Dodatkowe, potrzebne nam materiały do poskładania tego rodzaju terrarium to: śruby odpowiednio długie, aby płyty dobrze się trzymały, silikon akrylowy (uszczelnianie), prowadnica podwójna górna (głębsza) i dolna (płytsza), jakaś siatka wentylacyjna (najlepiej metalowa), lakier akrylowy (mimo to, że OSB jest już lakierowane, dobrze jest dodatkowo zamalować wnętrze, co najmniej jedną warstwą lakieru).
- Plexa: tworzywo sztuczne, z którego również możemy wykonać terrarium. Minusem jest to, że łatwo się rysuje i nie jest tak przejrzyste jak szkło. Jeśli chodzi o konstrukcje, kieruj się tym, co pisze w punkcie na temat szklanego terrarium.
- Inne rodzaje płyt drewnianych: nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć innego rodzaju płyt. Należy tylko pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci. Najlepiej w tym celu nałożyć około 3 warstw lakieru akrylowego. Reszta na temat konstrukcji pisze w punkcie o OSB.
Terrarium należy ustawić w miejscu chronionym przed promieniami słonecznymi. W żadnym wypadku nie może być to parapet okienny. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do śmierci ptasznika. Za taką granicę można uważać 35-38°C. Ukąszenie ptasznika jest bolesne, a niektóre gatunki mają niebezpieczny (w szczególności dla alergików) jad, dlatego terrarium należy ustawić w miejscu niedostępnym dla dzieci i zrobić solidne zamknięcie. Żarówka powinna mieć moc w granicach 15-25W.
-
Terrarium dla ptaszników prowadzących naziemny tryb życia
- W zależności od wielkości ptaszników buduje się różne terraria. Dla mniejszych gatunków, np. dla ptasznika tygrysiego (Cyclosternum fasciatum) odpowiednie będzie terrarium o wymiarach 20/20/20 cm; dla ptaszników większych - wymiary będą większe. Standardowa wielkość terrarium: 30 cm długość, 20 cm szerokość i 30 cm wysokość. Raczej nie należy przekraczać tej wysokości - przy próbie wspinaczki ptasznika naziemnego może dojść do jego upadku. Często kończy się to śmiercią naszego podopiecznego. Jako podkład do terrarium proponuję torf kwaśny 3,5-4,5 Ph (do nabycia w sklepach ogrodniczych). Dla ptaszników wymagających mniejszej wilgotności można zrobić mieszankę torfu z piaskiem (najlepiej taki piasek kupić w sklepie zoologicznym). Można także kupić włókna kokosowe. Terrarium może być szklane lub plastikowe. Szklane można zrobić samemu lub u szklarza. Ważne, aby umieścić w górnej lub bocznej części terrarium gęstą siatkę. Otwór taki zapewni wentylację. Do zrobionego terrarium wsypujemy torf. Grubość podłoża to 2-3 cm; niektóre gatunki, jak np. Ptasznik zebrowaty (Aphonopelma seemani) lubią przebudowywać terrarium - dla nich potrzebna jest grubsza warstwa podłoża (około 5 cm). Nie polecam używania samego piasku, ponieważ małe ziarenka mogą się dostać do przewodu oddechowego ptasznika - co może spowodować śmierć. Terrarium należy wyposażyć w kawałek kory, połówkę orzecha kokosowego, co będzie dobrą kryjówką dla pająka. Można także umieścić tam kamienie, ale nie polecam skomplikowanych kamiennych budowli. Mogą się one zawalić i przygnieść lokatora terrarium. Niezbędna jest miseczka z wodą. Urządzenie wnętrza terrarium pozostawiam gustowi hodowców.
-
Terrarium dla ptaszników prowadzących nadrzewny tryb życia
- Jest przeznaczone dla ptaszników z rodzaju np. Avicularia, Psalmopoeus, Poecilotheria, Heteroscodra, itp. W przyrodzie żyją one w koronach drzew. Standardowa wielkość terrarium: 30 cm długość, 20 cm szerokość, i 30-50 cm wysokość. Do zrobionego terrarium wsypujemy torf. W terrarium należy umieścić grubsze gałęzie, aby ptasznik mógł wykorzystać je do budowy gniazda. Można także posadzić rośliny. Mogą to być małe, drobnolistne fikusy (np. Ficus pumilio) czy rośliny z rodzaju Scindapsus. Trzeba jednak uważać, aby nie było w nich owadów lub ich larw. Rośliny można posadzić albo włożyć do terrarium z doniczkami.
-
Terrarium dla ptaszników prowadzących podziemny tryb życia
- Jest przeznaczone dla ptaszników z rodzaju np. Hysterocrates. Pająki te budują system korytarzy z kilkoma wejściami i rzadko przebywają na powierzchni w ciągu dnia. Standardowa wielkość terrarium: 30 cm długość, 20 cm szerokość i 30 cm wysokość. Podkład do terrarium powinien mieć minimalnie 10 cm grubości. Piasku nie polecam, ponieważ jest on zbyt sypki, aby ptasznik mógł w nim kopać. Gałęzie i kora nie są potrzebne.
Opracowała Awikularia
Losowe ptaszniki z bazy
Aphonopelma baergi |
Avicularia minatrix |
Aphonopelma mooreae |
Avicularia bicegoi |
Pelinobius muticus |