Tenebrio molitor - mącznik młynarek
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Tenebrio molitor
Nazwa polska: Mącznik młynarek
Wygląd
Wielkość: larwa- 3,5 cm, imago- 2 cm.
Pomieszczenie hodowlane
Jako pojemnik hodowlany stosuje się najczęściej akwaria lub plastikowe pojemniki. Pojemnik nie musi być zakrywany, gdyż dorosłe osobniki nie wspinają się po płaskich powierzchniach i nie latają. Jako podłoże służyć mogą płatki owsiane i otręby pszenne, które są jednocześnie pożywieniem. Warto zadbać o dobrą wentylacje w pojemniku
Temperatura
Calodobowa 23-35°C, choć można je trzymać nawet w lodówce, jeżeli chcemy utrzymać larwy jak najdłużej w ich stadium, lub spowolnić ich wzrost.
Wilgotność
Wilgotność na poziomie 60-75%.
Żywienie
Owady wszystkożerne, wystarczy trzymać je na podłożu z płatków owsianych i pszennych. Dodatkowo można wkruszyć chleb i dodać odrobinę mąki. Jako źródło wody polecał bym owoce i warzywa, które kładziemy na papierowych ręcznikach by nie nasiąknęło podłoże wilgocią.
Rozmnażanie
Rozmnażanie bezproblemowe, dorosłe chętnie kopulują, składając po kopulacji do podłoża około 400-500 jaj, z których wylegną się 0,3cm larwy. Okres od wyklucia się do osiągnięcia dojrzałości i rozrodu jest ściśle skorelowany z temperaturą i wynosi od 3,5 do 20 miesięcy. Warto jest więc zatroszczyć się o ogrzewanie naszej hodowli.
Mącznik jest karmówką wymagającą minimalnej uwagi i zabiegów. Są odporne, dobrze mnożące się i pożywne. Jedynym zabiegiem jest przesiewanie podłoża z odchodów, lecz radzę wykonywać je przed okresem składania jaj, żeby po prostu ich nie stracić wraz z przesianym materiałem. Warto także na początku hodowli odseparowywać poczwarki, gdyż będą nadgryzane, w dużej hodowli straty te są znikome.
Opracowanie Przemysław Łuczak
Losowe ptaszniki z bazy
Tapinauchenius gigas |
Brachypelma emilia |
Selenobrachys philippinus |
Avicularia bicegoi |
Anoploscelus celeripes |