Poecilotheria hanumavilasumica
Informacje ogólne
1. Nazwa łacińska
Poecilotheria hanumavilasumica
2. Nazwa polska
brak
3. Nazwy handlowe
.
4. Środowisko życia
Ptasznik nadrzewny. Zamieszkuje lasy deszczowe.
5. Występowanie
Południowe Indie (Araneae, Mygalomorphae, Theraphosidae).
6. Wygląd
Ptasznika zdobią ornamenty charakterystyczne dla całego rodzaju Poecilotheria. Od strony grzbietowej dominują odcienie czerni i szarości. Karapaks jest koloru szaro oliwkowego z gwieździstym czarnym ornamentem. Pod światło łatwo zauważyć fioletowy poblask charakterystyczny dla całego rodzaju. Po stronie brzusznej dominuje kolor brązowy. Przednie odnóża opasane są żółto czarnymi a tylne czarno białymi pasami. Występują szerokie przywry na odnóżach. Ptasznik kolorystycznie podobny do P. striata. Gatunek ten dorasta do średnich rozmiarów. Samice dorastają do wielkości ok 6,5-7 cm DC i 18 cm z odnóżami, samce około 5 cm DC. Samcom po osiągnięciu dorosłości nie wyrastają haki, jedynie bulbusy.
Informacje hodowlane
1. Wielkość terrarium
25x25x40cm
2. Temperatura
26 - 29 stopni w dzień, w nocy 21-24 stopnie Celsjusza.
3. Wilgotność
70-85%
4. Rozród w hodowli
Bardzo trudny. Wymaga symulowania dobowych spadków temperatur i zmian natężenia światła. Jednak największy problem stanowi skompletowanie dorosłej pary. Samica, może być agresywna w stosunku do samca jednak po zaakceptowaniu przez nią, może on przebywać w terrarium samicy nawet kilka miesięcy. Kokon budowany jest w 4-6 miesięcy od kopulacji. W kokonie znajduje się ok 100 młodych. Gatunek bardzo rzadko rozmnażany jest w niewoli.
5. Temperament
Pająk dosyć szybki, może być agresywny lecz prawie zawsze wybiera ucieczkę.
6. Dostępność w handlu
Bardzo trudno dostępny, bardzo drogi. Uważany za rarytas.
Pająk ze względu na silny jad, szybkość i sporą agresywność nie jest polecany dla początkujących hodowców. Rozmnażanie tego gatunku jest trudne i wymaga sporego doświadczenia. Młode budują gniazda przy ziemi a dorosłe szukają gotowych dziupli, szczelin które często okładają podłożem i pajęczyną. Jak wszyscy przedstawiciele tego rodzaju, nadają się do hodowli grupowych. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka.
Opracowanie kitus
Bibliografia
http://www.poecilotheria.com/ Journal of the British Tarantula Society 19(2): 48-61 [p. 52, f. 1-17].