Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!


Podłoża w terrariach ptaszników

Mamy już ptasznika, mamy już nawet pojemnik dla niego, następnym więc krokiem jest dobranie odpowiedniego podłoża dla naszego zwierzaka. W handlu występuje kilka różnych typów podłoża, dlatego postaram się wam zaprezentować plusy i zalety stosowania każdego z nich. Zaczynajmy!

Ziemia ogrodnicza dla ptasznika

Niewątpliwymi plusami takiego podłoża jest cena oraz dostępność. Zastosowania ziemi ogrodniczej daje nam także możliwość zasadzenia jakiś ciekawych roślinek w terrarium. Należy jednak pamiętać, że przed użyciem takiej ziemi należy wrzucić ją do miski i umieścić na kilka chwil w kuchence mikrofalowej. Kuracja ta pozwoli nam na pozbycie się ewentualnych nieproszonych gości (np. nicieni, roztoczy), które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla naszego pająka.

Włókno kokosowe dla ptasznika

Najpopularniejszy substrat. Dobrze trzyma wilgoć, umożliwia pająkowi kopanie, oraz utrzymanie odpowiedniej wilgotności w terrarium. Ogólnie lubiane i polecane, sprzedawane w postacie brykietów lub dysków. Plusem jest także jego niska cena. Polecam, już po nasączeniu wodą, również zastosować metodę przytrzymania kilku chwi w kuchence mikrofalowej. Tak profilaktycznie.

Piasek dla ptasznika

Łatwo dostępny, tani - wręcz darmowy substrat do terrariów pustynnych, półpustynnych. Można mieszać go z torfem, drewienkami bukowymi i wermikulitem. Krążą mity związane z tym podłożem, że rzekomo zatyka płucotchawki, lecz jest to niczym nie poparta wiedza. Słabo trzyma wilgoć i brzydko wygląda, gdy jest mokry. Najlepiej nadaje się do terrariów z niską wilgotnością.

Wermikulit dla ptasznika

Najdroższy z dostępnych substratów, lecz rewelacyjnie trzyma wilgotność i nie pleśnieje. Dobrze jest go zmieszać z włóknem kokosowym, stanowią wtedy idealną mieszankę.

Papierowy ręcznik dla ptasznika

Wykorzystywany w czasie kwarantanny pająka np. gdy ptasznik pochodzi z odłowu, pojawiły się na nim jakieś pasożyty lub gdy ogólne zachowanie ptasznika nas niepokoi. Ręcznik słabo trzyma wilgoć i o to chodzi w wypadku np. ataku roztoczy

Chips kokosowy dla ptasznika

Substrat bardzo dobrze trzymający wilgotność, warto wysypać go na wierzchnią warstwę podłoża podstawowego, szczególnie przy dorosłych ptasznikach budujących gniazda. Ptasznik na pewno wykorzysta chips jako element swojej konstrukcji. Nie należy do bardzo tanich, więc zazwyczaj stosuje się go jako dodatek np. do włókna kokosowego.

Drewienka bukowe dla ptasznika

Bardzo ładne, jednak do czasu. Nie nadają się do wilgotnych terrariów, gdyż od razu wyrasta na nich pleśń. Poza tym, gdy nasiąkają wodą, stają się mało estetyczne. Stosowane raczej do terrariów suchych. Mieszane z piaskiem dają w miarę ciekawy efekt.

Kora sosnowa dla ptasznika

Ciekawy dodatek do podłoża, doda niewątpliwie klimatu w terrarium. Nie należy jednak przesadzać z wilgotnością, gdyż ma tendencje do porastania pleśnią. Większe pająki na pewno wykorzystają ją do budowy gniazda.

Torf zbrylany dla ptasznika

Cenowo wychodzi kiepsko, osobiście nie polecam tego substratu, lepiej już kupić kostkę włókna kokosowego, za cenę worku torfu mamy z 2-3 kostki włókna, a efekt ten sam.

Torf włóknisty dla ptasznika

Sporadycznie wykorzystywany w terrariach, chyba bardziej jako element dekoracyjny do ścianek lub gałęzi.

Mech chilijski dla ptasznika

Sporadycznie dostępny w niektórych sklepach, lecz ma swoją cenę. Znalazł wykorzystanie w inkubacji jaj gadów. Dodanie go na wierzch podłoża doda niewątpliwie uroku terrarium.

Lek. wet. Przemysław Łuczak


Autor | Modyfikacja 2020-10-23 06:18
  • Losowe ptaszniki z bazy

    Acanthoscurria chacoana
    Acanthoscurria chacoana
    Augacephalus ezendami
    Augacephalus ezendami
    Cyriocosmus ritae
    Cyriocosmus ritae
    Avicularia minatrix
    Avicularia minatrix
    Poecilotheria tigrinawesseli
    Poecilotheria tigrinawesseli
  •