Odwłok
Odwłok (en. abdomen, neo-lat. opisthosoma)
Tylny odcinek ciała u stawonogów, leżący za tułowiem (u owadów), bądź głowotułowiem (u pajęczaków)
Jest to tylna część pająka. Nie odchodzą od niej odnóża. W odwłoku umieszczone są najważniejsze dla życia narządy. Występują gonady, gruczoł trzustkowo-wątrobowy, serce, narządy przędne, gruczoły przędne itd. W zależności od segmentacji odwłoka, pająki możemy podzielić na dwa podrzędy:
- Mesothela: Są to pająki, których odwłok wykazuje segmentację. Chelicery ustawione są poziomo w przedłużeniu osi ciała. Serce posiada pięć par ostiów. Posiadają cztery płucotchawki. Ich występowanie ogranicza się do Sumatry, Jawy i Indii.
- Ophistothela: Zrzesza pająki, których odwłok nie wykazuje segmentacji. Jak wcześniej wspomniałem, w zależności od ustawienia chelicerów możemy podzielić je na Mygalomorpha - ptaszniki oraz Araneomorpha: do tej sekcji zaliczamy krzyżaki, skakuny itp.
W odwłoku znajduje się układ rozrodczy. U samic ptaszników nie występuje płytka samicza, co oznacza, że zapłodnienie jest wewnętrzne.
Na odwłoku u większości ptaszników Nowego Świata występują włoski parzące, których chmura wystrzeliwana jest w kierunku napastnika przy użyciu trącego ruchu kończyn tylnych.