Nie wytwarza praktycznie w ogóle pajęczyny, czy to normalne?
Nie wszystkie gatunki ptaszników wydzielają duże ilości pajęczyny, które wiszą w terrarium, niczym majestatyczne okręgi tkane przez prządki (Nephilia). Wszyscy przedstawiciele rodzajów Brachypelma i Grammostola produkują bardzo niewielkie ilości sieci, czasem są to pojedyncze nitki, które rozciągają się nieregularnie od gniazda ptasznika i są pewnym rodzajem sieci informacyjnej, która potrafi "powiedzieć" ptasznikowi o zbliżającej się ofierze. Przykładowo informuje o jej położeniu i wielkości. Kiedy ofiara lub drapieżnik nieświadome niczego chodzą sobie obok gniazda ptasznika, są dokładnie "obserwowane" przez ośmionogiego mieszkańca kryjówki.
Ptaszniki używają sieci jeszcze tylko w dwóch wypadkach:
- Gdy linieją, wyścielają sobie nią podłoże lub zalepiają wejście do kryjówki, co ma chronić je przed małymi napastnikami, takimi jak mrówki. Dodatkowo wyczesują one włoski w obszarze, w którym linieją, aby to chroniło je przed ewentualnymi większymi drapieżnikami.
- Kiedy samiec przenosi nasienie do bulbusów tworzy specjalną sieć, która służy mu do przeniesienia spermy do narządów kopulacyjnych.
Data modyfikacji: 2020-04-20 16:28