Nauphoeta cinerea - karaczan szary
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Nauphoeta cinerea
Nazwa polska: Karaczan szary
Wygląd
Wielkość: 3 cm
Pojemnik hodowlany
Może być to szklane akwarium, terrarium, lub po prostu plastikowe pudło. Karaczany najlepiej trzymać bez ściółki, zwiększając ich powierzchnie życiową przez włożenie do pojemnika wytłoczek od jajek, rolek od papierów toaletowych bądź ręczników papierowych. Pojemnik musi być przykryty, gdyż karaczany te chodzą po ściankach. Przezorny hodowca oprócz nałożenia siatki z oczkami o małej średnicy może ewentualnie na brzegu pojemnika wysmarować 3 cm pasek z wazeliny, który w 100% uniemożliwi ucieczkę. Musimy pamiętać o dobrej wentylacji pojemnika.
Temperatura
Całodobowa 25-30°C. Można jednak trzymać je w temperaturze pokojowej. Temperatura podana jest temperaturą optymalną- przy niej nasza hodowla będzie mnożyć się najszybciej, a cykl rozwojowy będzie krótszy.
Wilgotność
Wilgotność optymalna to 60-70% i warto zadbać o spełnienie tego wymogu.
Żywienie
Pokarm warzywny: kapusta, mniszek lekarski, jabłko, marchewka, oraz wszelkie inne warzywa i owoce. Ważne przy owocach i warzywach jest pokrojenie ich w najcieńsze kawałki, by były lepiej dostępne dla zwierząt.
Pokarmy białkowe: karma dla psa lub kota (warto ją rozdrobnić przed podaniem), płatki do karmienia rybek, gotowane jajko, mięso. Zabezpieczając hodowlę w białko minimalizujemy ewentualne akty kanibalizmu.
Jeżeli dostarczamy hodowli odpowiednio dużą ilość warzyw i owoców nie jest konieczne podawanie wody. Jeśli jednak podstawę stanowią pokarmy suche, można poić Karaczany. Najlepszą metodą jest nasączanie waty wodą i położenie jej na jakiś spodeczek. Dzięki temu mniejsze karaczany się nie utopią.
Rozmnażanie
Kopulują chętnie ze sobą. Po kopulacji samica nosi przez około miesiąc ootekę. Z ooteki wykluwają się młode wielkości 0,5-1 cm. Ważne jest, żeby w okresie w którym samice chodzą z ooteką nie stresować ich za bardzo, gdyż mogą ootekę odrzucić, a inkubacja jej poza organizmem matki jest niemożliwa. Od narodzin do okresu gotowości do rozrodu mija około 3 miesięcy.
Karaczany są uznawane za najlepszą karmówkę. Nie wymagają zbyt wiele uwagi, mnożą się bardzo dobrze i nie są tak strasznymi kanibalami jak np. świerszcze. Karaczany szare są pokarmem bardzo ruchliwym, co jest jego wielkim plusem, a także krótki cykl rozrodczy i odporność karaczanów na złe warunki.
Opracowanie Przemysław Łuczak