Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!


Locusta migratoria - szarańcza wędrowna

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Locusta migratoria

Nazwa polska: Szarańcza wędrowna

Wygląd

Wielkość: 7-8 cm


Pojemnik hodowlany

Najlepiej wykorzystać szklane akwarium lub terrarium. Od góry przykryć je siatką, najlepiej metalową z małą średnicą oczek. W pojemniku musimy umieścić dużą ilość kryjówek, dla zwiększenia powierzchni życiowej możemy umieścić gałęzie itp. Nie jest konieczne trzymanie na podłożu, jeśli poumieszczamy pojemniki z włóknem, które parując zapewni wilgotność i będzie miejscem do składania jaj.

Temperatura

Całodboowa 25-30°C.

Wilgotność

Wilgotność na poziomie 70%

Żywienie

Pokarm warzywny: sałata, kapusta, mniszek lekarski, jabłko, marchewka. Ważne przy owocach i warzywach jest pokrojenie ich w najcieńsze kawałki, by były lepiej dostępne dla zwierząt.
Pokarmy białkowe: karma dla psa lub kota (warto ją rozdrobnić przed podaniem), płatki do karmienia rybek. Zabezpieczając hodowlę w białko minimalizujemy ewentualne akty kanibalizmu.
Jeżeli dostarczamy hodowli odpowiednio dużą ilość warzyw i owoców nie jest konieczne podawanie wody. Jeśli jednak podstawę stanowią pokarmy suche, można poić szarańcze. Najlepszą metodą jest nasączanie waty wodą i położenie jej na jakiś spodeczek. Dzięki temu mniejsze szarańcze się nie utopią.

Rozmnażanie

Bardzo prosty, ale niestety, w handlu pojawia się wiele szarańczy nie do rozrodu, a wyłącznie do skarmienia. Jest to wywołane sprzedażą starych okazów, które są już po złożeniu jaj. Jeśli jednak skompletujemy na start kilka gotowych do mnożenia się szarańczy, to nie będzie problemu. Samica złoży jajka do przygotowanych przez nas pojemników, lub do podłoża jeśli zdecydujemy się na nim hodować. Młode są dość duże (1cm), a dojrzewają przy dobrych warunkach w 2 miesiące.

Hodowla szarańczy wymaga więcej miejsca niż świerszczy i jest trudniejsza, jednak zapewni naszym zwierzakom naprawdę wielką dawkę substancji odżywczych. Przy okazji taka hodowla może cieszyć oko, jeśli ładnie przygotujemy terrarium, co jest niewątpliwym plusem.

 

Opracowanie Przemysław Łuczak

Autor | Modyfikacja 2020-10-23 04:49
  • Losowe ptaszniki z bazy

    Xenesthis intermedia
    Xenesthis intermedia
    Poecilotheria subfusca
    Poecilotheria subfusca
    Selenobrachys philippinus
    Selenobrachys philippinus
    Monocentropus balfouri
    Monocentropus balfouri
    Avicularia purpurea
    Avicularia purpurea
  •